Boże Ciało [11 czerwca 2020 r.]

Dziś, 11 czerwca przypada Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Istotą Bożego Ciała jest uwielbienie dla Jezusa Chrystusa, który stał się człowiekiem, a następnie oddał mu się w postaci chleba i wina. Chleb ma być symboliką codziennego życia, a wino radości i świętowania.

Jedną z najważniejszych tradycji Bożego Ciała jest procesja. Wierni idąc za krzyżem chcą obwieścić całemu światu miłość Jezusa Chrystusa. Instrukcja o kulcie Eucharystii mówi, że „lud chrześcijański składa z pobożnością publiczne świadectwo wiary w Eucharystię, wychodząc z Najświętszym Sakramentem na drogi w uroczystych procesjach ze śpiewem, zwłaszcza w uroczystość Bożego Ciała”

W tym roku – w roku pandemii – wszystko jest inne. W mniejszym gronie, bez dzieci komunijnych, bez świętowania rocznicy I Komunii, ale nie mniej uroczyście, jak co roku przeszliśmy tradycyjną trasą do czterech ołtarzy ulicami naszej parafii.

Zielem, kwiatami ścielcie Mu drogi,
Którędy Pańskie iść będą nogi
I okrzyknijcie na wszystkie strony:
„Pośród nas idzie Błogosławiony!”