Z życia parafii

23/06/2018 Rocznica poświęcenia kościoła

W ciągu roku są dwa dni, szczególnie ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona i rocznica jej poświęcenia. Pierwszy z nich jest odpowiednikiem naszych imienin – w tym dniu w kościele obchodzona jest uroczystość odpustowa. Dzień rocznicy poświęcenia kościoła jest analogią do wspomnienia dnia przyjęcia chrztu. Przez chrzest człowiek staje się dzieckiem Bożym; przez poświęcenie świątynia staje się budynkiem przeznaczonym do wyłącznej służby Bożej, odtąd nie może on służyć żadnym świeckim celom.
W sobotę  23 czerwca przeżywaliśmy  3. rocznicę poświęcenia naszego kościoła i 23. rocznicę istnienia naszej Parafii.  Mszy św. w intencji wszystkich dobrodziejów parafii przewodniczył były wikariusz ks. Grzegorz Ławniczak.

galeria zdjęć


22/06/2018 Rozpoczęcie wakacji

wakacje_2018

Dziesięć przykazań na wakacje:

  1. Pożegnaj się z rodzicami, ale nie z Panem Bogiem.
  2. Nie zapomnij plecaka, a w nim książeczki do nabożeństwa i różańca.
  3. Zabierz dobre buty, abyś na wakacjach doszedł do kościoła.
  4. Rozmawiaj nie tylko z ludźmi, ale i z Panem Bogiem – módl się!
  5. Kieruj się w drodze kompasem i przykazaniami, a nie zbłądzisz.
  6. Miej zawsze syty żołądek, a nigdy puste serce – przystępuj do Komunii Świętej!
  7. Nałóż ciemne okulary, ale nie zasłoń sobie Pana Boga.
  8. Nie śmieć na postojach, ani we własnej duszy.
  9. Nie rzucaj na drodze kamieniami, lecz uśmiechem.
  10. Po wakacjach wróć zdrowy, lepszy i wypoczęty

Podczas Mszy św. o godz. 8.00 wraz z uczniami, nauczycielami, rodzicami i dziadkami dziękowaliśmy za kończący się właśnie rok szkolny. Rozpoczynają się wakacje – czas urlopów, wyjazdów i odpoczynku po kolejnym roku wytężonej pracy.  Życząc wszystkim udanego wypoczynku, przypominamy, że nasz wakacyjny odpoczynek będzie piękny, tylko z Bożą pomocą 🙂


17/06/2018 Festyn parafialny

festyn_2018 Po raz dwudziesty nasza wielka parafialna rodzina spotkała się pod dębem. Wiele atrakcji dla dzieci, występy mażoretek, pokazy capoeiry, smaczne ciasta, lody, pyszna kawa, kiełbaski z grilla, a do tego piękna pogoda przyciągnęło w niedzielne popołudnie wiele osób na nasz festyn. Dziękujemy wszystkich organizatorom, sponsorom i uczestnikom 20. Festynu parafialnego. Zebrane pieniądze będą przeznaczone na dofinansowanie wyjazdu na Festiwal Młodych do Medjugorie, „wakacje z Bogiem” w Karpaczu i pielgrzymkę do Santiago de Compostela.

Zdjęcia w naszej galerii


16/06/2018 Zakończenie roku formacyjnego

Na zakończenie roku formacyjnego ks. Wojtek wraz z grupami, którymi się opiekuje wyjechał na całodniową wycieczkę na Morawy, gdzie zwiedzili Svatý Hostýn i Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Panny Marii w Neratov. Na koniec spędzili wspólnie czas przy ognisku. Zdjęcia na naszym facebooku


13/06/2018 Prymicje i nabożeństwo Fatimskie

DSC_0051Tradycyjnie o godz. 20.00 odbyło się nabożeństwo Fatimskie połączone z Mszą św. prymicyjną ks. Mateusza Matusiaka i ks. Wojciecha Oleksego – naszych praktykantów, którzy na zakończenie udzielili wszystkim prymicyjnego błogosławieństwa.

Zdjęcia w galerii


8-10/06/2018 Pielgrzymka śladami św. Andrzeja Boboli

bobola

W dniach 8-10 czerwca grupa parafian wraz z Ks. Proboszczem i ks. Wojciechem wzięła udział w autokarowej pielgrzymce śladami naszego Patrona. Odwiedzili  Sanktuarium Świętego Andrzeja Boboli w Strachocinie, Sandomierz, Sanktuarium  Matki Bożej Kodeńskiej Królowej Podlasia – Matki Jedności. A ostatniego dnia modlili się w przy trumnie z relikwiami w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Zdjęcia z tego wyjazdu na naszym facebooku, a w galerii prezentujemy zdjęcia udostępnione przez p. Jarosława Majcherka.


8/06/2018 Tydzień Kultury Chrześcijańskiej

Tydzien_Kultury_Chrzescija_ńskiej_XIV_2018_plakat_

W ramach XIV edycji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej gościliśmy ks. Marcina Dolaka, ojca duchownego świdnickiego Wyższego Seminarium Duchownego. Podczas Mszy św.  nasz gość wygłosił kazanie odnoszące się do obchodzonej w tym dniu Uroczystości Najświętszego Serca Pana Jezusa. Natomiast po Mszy wygłosił konferencję pt. Czy można „zobaczyć” Boga? Dyskusja mistyka z ateistą.


7/06/2018 Zakończenie Oktawy Bożego Ciała

Oktawa21Ósmego dnia od uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa jeszcze raz przeszliśmy w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy, kończąc oktawę Bożego Ciała i oddając cześć Jezusowi obecnemu w Eucharystii. Tak jak szliśmy za Nim w procesji, tak mamy kroczyć wraz z Nim przez codzienne życie – oto przesłanie, które powinniśmy przyjąć kończąc obchody oktawy. Oktawa Bożego Ciała, która chociaż nie ustanowiona oficjalnie, to jednak jest bardzo żywa w świadomości wiernych i kultywowana w tradycji Kościoła. Te osiem dni to czas pogłębiania wiary w Jezusa eucharystycznego, umacniania miłości i budowania osobistej więzi z Bogiem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. Tak jak w Boże Ciało, tak na zakończenie oktawy udajemy się do czterech ołtarzy, aby słuchać słów Jezusa zapowiadających Eucharystię i Jego obecność w Chlebie. Przypominamy sobie, że na ucztę, jaką jest Msza św., Chrystus zaprasza nas każdego dnia.

Tradycją związaną z ostatnim dniem tej oktawy jest poświęcanie wianków. Nawiązuje ona do ludzkiej pracy, która ma służyć naszemu uświęcaniu i którą również chcemy zawierzać Bogu. Jest to także dziękczynienie za wszelkie dary i piękno świata, które otrzymujemy z Bożej opatrzności. Pierwsze kwiaty i zioła, które przynosimy do poświęcenia na Eucharystię, wyrażają także prośbę ludu o obfite zbiory oraz ochronę upraw i ludzi przed kataklizmami i nieszczęściem.

Zapraszamy do galerii zdjęć


31/05/2018 uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało)

W naszej parafii Uroczystość Bożego Ciała rozpoczęła się Mszą św. o godz. 9:00, podczas której dzieci klas IV obchodziły rocznicę swojej Pierwszej Komunii Świętej.  Natępnie wyszliśmy na ulice naszej parafii, by w procesji oddać cześć Chrystusowi obecnemu w Eucharystii, a także zaświadczyć wobec innych o naszej wierze.  Uroczyste świętowanie Bożego Ciała ma swój początek w widzeniach św. Juliany z Liege. Przyczynił się też do tego cud, który miał miejsce w Bolsenie niedaleko Orvieto. Podczas mszy świętej, którą sprawował ksiądz wątpiący w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, uniesiona przez niego hostia zaczęła krwawić, co przekonało niedowiarka księdza i wielu innych. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to dla nas okazja by wyrazić naszą wdzięczności Chrystusowi za Jego stałą obecność wśród nas w Eucharystii. Ktoś powiedział, że gdyby Jezus chciał, aby Go jedynie adorować w Eucharystii, to uczyniłby ją ze złota. Tymczasem Bóg daje się nam pod postaciami chleba i wina, bo przede wszystkim chce być naszą Drogą, naszym Pokarmem i naszym Życiem.

Relacja z tegorocznej procesji oczywiście w naszej galerii.


27/05/2018 I Komunia św. 

Podczas Mszy św. o godz. 10.30 oraz 12.00 po raz pierwszy do Komunii św. przystąpiło 108 dzieci z naszej parafii.  Wszystkim dzieciom, jak i rodzicom, gratulujemy tego wydarzenia i życzymy, by ono jeszcze głębiej umacniało ich w miłości do Chrystusa obecnego w Eucharystii. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z tej uroczystości.


18 – 19/05/2018 Wyjazd młodzieży 

Ministranci z ks. Wojciechem wyruszyli do Parku Rozrywki EnergyLandia. W planach także Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice.


16 maja 2018 r. Odpust parafialny

ODPUST-2018Odpust parafialny jest doroczną uroczystością rodziny parafialnej związaną ze świętem patronalnym parafii lub kościoła. Dzień odpustu jest związany z możliwością uzyskania daru duchowego jakim jest odpust zupełny czyli darowanie wszystkich kar doczesnych za popełnione grzechy. Chciejmy głęboko duchowo przeżyć ten czas łaski dany nam przez Boga. Prośmy Patrona naszej Parafii o opiekę i wstawiennictwo przed Bożym Tronem. Zdjęcia z uroczystej Mszy św. w galerii 

 


7 maja 2018 r. Bierzmowanie 

Ks. Bp. Ignacy podczas Mszy św. o godz. 18.00 udzielił  sakramentu bierzmowania młodzieży naszej parafii. Zdjęcia z tej uroczystości w naszej galerii


21/04/2018 Nowi ceremoniarze i lektorzy

W katedrze świdnickiej ks. bp Adam Bałabuch przewodniczlsoył Mszy św. połączonej z uroczystym błogosławieństwem nowych lektorów i ceremoniarzy. Wśród nich byli nasi nowi ceremoniarze – Piotr Marczyński, Wincenty Wensker i Bartosz Pfanhauser. Mamy również dziewięciu nowych lektorów – Tymoteusz Jaśków, Tobiasz Stuchlik, Wiktor Szydłowski, Ksawery Włostowski, Michał Harendarz, Marcel Litwiński, Jakub Kurek, Karol Drozd oraz Adam Kurzawa.

 


4/04/2018 Remont dachów

Teren przy kościele stał się miejscem budowy. Rozpoczęły się prace związane z wymianą dachu.  Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „kup dachówkę„, która zasiliła konto remontowe kwotą ponad 12000 zł.


31/03/2018 Życzenia Wielkanocne

wielkanoc2


29/06/2018  Wielki Czwartek 

wielki czwartek


26/03/2018 Wielki Tydzień 

Rotriduum2018zpoczął się Wielki Tydzień, który przez Triduum Paschalne wprowadzi nas w świętowanie największej prawdy wiary – Zmartwychwstania Chrystusa. Zdjęcia w galerii

 


25/03/2018 Niedziela Palmowa 

Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym – Wielki Tydzień. Zdjęcia z Niedzieli Palmowej w naszym kościele na parafialnym facebooku 


22 – 25/03/2018 Rekolekcje Wielkopostne

FB_IMG_1520796407421Rekolekcje (łac. recolligere – zbierać na nowo, powtórnie) – kilkudniowy okres poświęcony odnowie duchowej poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Pamiętajmy o tym, że wszyscy jesteśmy grzesznikami, wszyscy potrzebujemy nawrócenia, czyli odnowy w naszym myśleniu.

 


10/03/2018 Mistrzostwa Służby Liturgicznej Diecezji Świdnickiej w narciarstwie zjazdowym

Mistrzostwa, które odbywały się w Zieleńcu, zakończyły się dużym sukcesem naszych ministrantów. Więcej w artykule Gościa Świdnickiego 


2/03/2018 Droga Krzyżowa na Wielką Sowę 

drogaW  Drodze Krzyżowej na szczyt Wielkiej Sowy maszerowało nocą 98 osób. Na początek uczestniczyli Mszy św. w kościele w Rzeczce, a następnie wyruszyli w drogę liczącą około 5,4 km. Nie przeszkodził im ani śnieg, ani mróz sięgający – 19ºC. Zdjęcia na parafialnym facebooku 


18/02/2018 Nauki przedmałżeńskie

naukiMszą św. o godz. 18.00 rozpoczęła się nowa edycja Nauk Przedślubnych. Kolejna okazja odbycia nauk w naszej parafii dopiero jesienią.

 


14/02/2018 Środa Popielcowa

popielecRozpoczynamy Okres Wielkiego Postu. Uczynimy to w Środę Popielcową, uczestnicząc we Mszy Świętej i posypując nasze głowy popiołem. Msze św. w naszym kościele o godz.: 8.00, 10.00, 16.30 i 18.00 oraz w szpitalu o godz. 19.15. Przypominamy, że w tym dniu obowiązuje post ścisły.

 

Zapraszamy do uczestnictwa w Nabożeństwach Wielkiego Postu


1- 11/02/2018

meksykGrupa naszych parafian wraz z ks. Wojciechem przebywała na pielgrzymce w Meksyku, podczas której odwiedzili Guadelupe.

 


27/01/2018 Bal Charytatywny

bal_2018Doskonałą zabawę trwającą do białego rana rozpoczęły Jasełka w wykonaniu dzieci ze scholi i oazowej młodzieży


21/01/2018 Koncert Kolęd i Pastorałek

efathaW dniu 21 stycznia po wieczornej Mszy św. odbył się koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Diakonii Muzycznej Effatha, który żywiołowo poprowadził  ks. Rafał Mastalerz.
Zdjęcia i pliki audio w galerii 


01/01/2018 Życzenia noworoczne

zyczenia-NowyRok