Święto Ofiarowania Pańskiego – Matki Bożej Gromnicznej

„Światło na oświecenie pogan i chwała ludu Twego, Izraela” – takie słowa proroctwa wypowiedział starzec Symeon, gdy ujrzał maleńkiego Jezusa przyniesionego do świątyni jerozolimskiej przez Maryję i Józefa.

Przypadające 2 lutego Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane również Świętem Matki Bożej Gromnicznej przypada równo 40 dni po Bożym Narodzeniu. Upamiętnia ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni jerozolimskiej i dokonania przez Maryję obrzędu oczyszczenia. Należy do najdawniejszych świąt chrześcijańskich, było obchodzone w Jerozolimie już w IV wieku, czyli zaraz po zakończeniu prześladowań. Maryja ukazuje się nam tego dnia jako Ta, która sprowadziła na ziemię niebiańskie Światło, tym Światłem broni i osłania od wszelkiego zła. Liturgia tego dnia rozpoczyna się od poświęcenia świec, zwanych w tradycji gromnicami. Świece te często brano kiedyś do ręki w czasie burzy, w niebezpieczeństwach klęsk i grożącej śmierci, wkładano je do rąk umierającym, by chronić ich przed napaścią złych duchów. Jest to również dzień, w którym kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd, rozbierane są szopki i choinki.

Tego dnia w naszej parafii na Mszy św. o godz. 10.30 dzieci przygotowujące się do I Komunii Świętej otrzymają świece.


2 lutego przeżywamy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. Pamiętamy w nim w szczególny sposób o osobach konsekrowanych – siostrach, księżach i braciach zakonnych, członkach instytutów świeckich oraz dziewicach i wdowach konsekrowanych.

Zaproszenie Biskupa Świdnickiego na XXIV Światowy Dzień Życia Konsekrowanego 2 lutego 2020 roku