Światowe Dni Młodzieży 2016

List pasterski Biskupa Świdnickiego zapraszający do włączenia się w przebieg Dni w Diecezji w ramach Światowych Dni Młodzieży
tekst listu w pdf

Program ramowy Dni w Diecezji

Środa 20.07.2016 MŁODZI MŁODYM
15.00 – 18.00 – Przyjazd gości z zagranicy i zakwaterowanie w Bielawie, Dzierżoniowie, Ząbkowicach, Bardzie, Polanicy, Radkowie i Wambierzycach
18.00 – Uroczysta Msza św. na rozpoczęcie DWD
19.00 – W miejscach zakwaterowania program artystyczny Młodzi Młodym

Rejon dzierżoniowsko – bielawski – Bielawa Centrum Poszanowania  Energii ul. Ostatnia 1
Rejon ząbkowicki – Rynek ząbkowicki
Rejon kłodzki – Bazylika Wambierzyce

Czwartek 21.07.2016  GOSPODARZE GOŚCIOM
8.00 – Śniadanie
9.00 – Msza św. – w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania
10.00 – 17.00 – Atrakcje regionów – zwiedzanie – poznawanie kultury
18.00 – Obiadokolacja
19.00 – Program Artystyczny Gospodarze Gościom

Rejon ząbkowicki – Rynek Ząbkowicki,
Rejon kłodzki – bazylika w Wambierzycach
Rejon dzierżoniowski – bielawski – Wieczór Uwielbienia  parafia św. Antoniego Pieszyce

Piątek 22.07.2016 DZIEŃ TURYSTYKI

8.00 – Śniadanie
9.00 – Msza św. – w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania
10.00 – 17.00 – Atrakcje regionów np. spływ raftingowy w Bardo Śląskim, Twierdza srebrnogórska, Bazylika w Wambierzycach
18.00 – Obiadokolacja
19.00 – 22.00 Wieczór z programem modlitwy

Rejon ząbkowicki – Droga Krzyżowa i uwielbienie – kościół sióstr Klarysek
Rejon kłodzki i dzierżoniowsko – bielawski – Wambierzyce

Sobota 23.07.2016 POLSKIE BIESIADOWANIE

8.00 – Śniadanie
9.00 – Msza św. w kościołach parafialnych w miejscach zakwaterowania
10.00 – 15.00 – Atrakcje regionów i kultury naszej diecezji
16.00 – 20.00 Biesiada Polska na rynku w Dzierżoniowie (pielgrzymi z wszystkich rejonów) –  wspólnie zatańczony Polonez , występy zespołu Pieśni i Tańca Jubilat, Koncert Zespołu Gospel Joy

Niedziela 24.07.2016   ŚWIĘTOWANIE MAGNIFICAT

7.00 – Śniadanie
8.30 – 14.00 – Piesza pielgrzymka z Ząbkowic do Barda trasą ŚLUBOWANĄ
14.30 – Uroczyste wprowadzenie pielgrzymów
15.00 – Międzynarodowa Msza św w Bazylice Matki Bożej Strażniczki Wiary pod przewodnictwem JE Ks. Bp Ignacego Deca
16.00 – 22.00 – Międzynarodowa Biesiada na wesoło i kolorowo na rynku w Bardo Śląskim

Poniedziałek 25.07.2016   ROZESŁANIE Z MARYJĄ

7.00 – Śniadanie
10.00 – Msza św. w Świdnicy w parafii Królowej Polski pod przewodnictwem JE Ks. Bp Ignacego Deca – błogosławieństwo rozesłania na ŚDM Kraków 2016
11.30 – Wspólne zakończenie Dni w Diecezji – MAGNIFICAT –na terenie parafii Królowej Polski w Świdnicy – koncerty, zabawy.
17.00 – rozjazd gości z zagranicy do Krakowa na ŚDM 2016


Światowe Dni Młodzieży to cykliczne spotkania młodych katolików z całego świata, którzy na zaproszenie Ojca Świętego przybywają do wyznaczonego przez niego miasta, aby wspólnie słuchać Słowa Bożego, celebrować Eucharystię i doświadczać radości wiary w jedności z Ojcem Świętym.

ŚDM odbywają się co roku w Niedzielę Palmową we wszystkich diecezjach w wymiarze lokalnym, a co dwa lub trzy lata mają miejsce wielkie spotkania międzynarodowe. Pomysłodawcą i pierwszym gospodarzem ŚDM był Jan Paweł II. Pierwsze dwa spotkania „na próbę” które nie były jeszcze oficjalnie Światowymi Dniami Młodzieży odbyły się:

• 22 kwietnia 1984 (Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego), kiedy miał miejsce Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia

• 31 marca 1985 (Niedziela Palmowa) z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży.

Pierwsze oficjalne spotkanie miało miejsce 23 marca 1986 w wymiarze diecezjalnym, natomiast rok później  11 kwietnia odbyło się pierwsze międzynarodowe spotkanie w Buenos Aires w Argentynie.

Każdy ŚDM w wymiarze międzynarodowy składa się z dwóch części:

  1. Dni w Diecezji;
  2. Wydarzenia Centralne;

DNI W DIECEZJI

Dni w Diecezjach, które określa się także jako Tydzień Misyjny (w 2016 roku będzie on trwał od 20 do 25 lipca – jest to bowiem zawsze tydzień poprzedzający kulminacyjne dni ŚDM) polegają na pobycie pielgrzymów w parafiach wszystkich diecezji kraju, w którym odbywają się Światowe Dni Młodzieży. Uczestnicy mieszkają wówczas u chętnych rodzin.  Jest to czas na wzajemne poznanie, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. Na tym etapie nie brakuje wycieczek turystycznych, wspólnych zabaw, a także zaangażowania społecznego w różne dzieła i projekty przygotowane przez organizatorów.

WYDARZENIA CENTRALNE

Mają miejsce pod przewodnictwem Ojca Świętego. Przez kilka dni zgromadzona młodzież przysłuchuje się katechezom na konkretne tematy. Każdej katechezie towarzyszy dyskusja oraz Eucharystia. Jest też czas na zwiedzania miasta i inne atrakcje turystyczne, m.in. koncerty.

Jednak najważniejszymi elementami ŚDM są Msze Święte, po których następują modlitwy pod przewodnictwem Papieża: powitanie, Droga Krzyżowa, czuwanie oraz Eucharystia na zakończenie. Właśnie podczas takiej Mszy odbywającej się w Rio de Janeiro w Brazylii, 28 lipca 2013 roku, papież Franciszek ogłosił, że kolejna edycja ŚDM  odbędzie się w Krakowie latem 2016 roku.

Czas, który młodzież spędza w głównym mieście organizacyjnym jest dokładnie zaplanowany. Pielgrzymi biorą udział w katechezach i Festiwalu Młodych. W czwartek ma miejsce uroczyste przywitanie Papieża, a w piątek – droga krzyżowa. Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży jest sobotnie spotkanie z Papieżem oraz całonocne czuwanie zakończone niedzielną Mszą Świętą.

Wydarzeniom centralnym towarzyszą specjalne strefy spotkań, zwane Strefą Pojednania (spowiedzi oraz adoracji) oraz Expo-vocation (miejsce targów powołaniowych).

Światowe Dni Młodzieży są okazją do zamanifestowania żywej wiary poprzez śpiew, taniec i inne przejawy radości. Co więcej spotkania pozwalają również na dzielenie się wiarą i Ewangelią ze światem oraz ukazywanie Kościoła jako silnego i atrakcyjnego w tych trudnych dla młodych czasach. ŚDM są jednak potrzebne nie tylko młodym, ale także Kościołowi – realizującemu swe posłannictwo w świecie i sprawdzającemu coraz to nowe sposoby dotarcia do nowego pokolenia, które będzie go tworzyło w przyszłości.


Strona oficjalna – www.krakow2016.com

Strona ŚDM w diecezji świdnickiej – www.sdmswidnica.pl

Informacje dla wolontariuszy rejonu świdnickiego – www.facebook.com/sdmswidnica

Jesteśmy też  na www.instagram.com/sdmswidnica/