Pielgrzymka do Lourdes

Nasza parafia we wrześniu organizuje pielgrzymkę do Lourdes – jednego z największych na świecie ośrodków kultu maryjnego oraz cel licznych pielgrzymek z całej Europy.

To właśnie tutaj 11 lutego 1858 roku w pobliżu słynnej Groty Massabielle 14-letniej Bernadecie Soubirous objawiła się Matka Boża, przedstawiając się jej w miejscowym dialekcie: „Que soy era Immaculada councepciou” (Jestem Niepokalane Poczęcie). Objawienia, których było w sumie osiemnaście trwały do połowy lipca tego samego roku. Po uznaniu objawień i wykupieniu przez miejscową parafię groty wraz z przyległymi terenami, rozpoczęto budowę pierwszego kościoła, który obecnie spełnia rolę krypty. W 1874 roku w miejscu objawień w górnej części groty wzniesiono statuę Madonny z Lourdes, a dwa lata później rozpoczęto budowę monumentalnej neogotyckiej bazyliki Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Świątynia ta nazywana bywa także bazyliką górną, gdyż usytuowana jest nad kryptą oraz trzecim kościołem na terenie sanktuarium, który wybudowano w latach 1883-1899 (bazylika Różańcowa). Serce sanktuarium stanowi naznaczona obecnością Maryi – Grota Massabielle, przy której licznie wierni poszukują bezpośredniego kontaktu z sacrum. Każdego roku sanktuarium odwiedzane jest każdego roku przez blisko 6 milionów wiernych z całego świata.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania. Szczegóły dotyczące programu oraz zapisy w zakrystii.

pielgrzymka-Lourdes